Buď superhrdinou dneška!

25. března 2017 v 15:21 | Reina-sun |  Na Téma
Hrdinů je i v dnešní době (ač se to někdy nezdá) velká spousta. Kouzlo je v tom, že ti největší hrdinové nejsou zvěčnění na stránkách komiksů, nepíší se na ně ódy a to, že zachraňují svět, zůstává takřka bez povšimnutí. To je totiž hrdinství. Nezištně, tiše pomáhat, zapsat se někomu do života a v dobrém ho ovlivnit. Správný hrdina nepotřebuje fanfáry, stačí mu třeba úsměv nebo drobné a nesmělé: ,,Děkuju." Někdy se ani toho nedočká, ale v sobě cítí a ví, že udělal správně.
V tomto článku se chci věnovat těm, kteří pro záchranu života cizího člověka obětují kus sebe.


DÁRCI KOSTNÍ DŘENĚ

Od mala jsem byla vychovávána v tom, vážit si těchto lidí. Protože dát vlastní krvetvorné buňky k dispozici, abyste zachránili život naprosto cizího člověka žijícího bůh-ví-kde, je ten největší projev lásky k druhému, který člověk může dát. Vy nevíte, kdo je vámi zachráněný. Nevíte, jestli je to dobrý člověk, jestli žije svůj život pro druhé, jestli někdy někomu pomohl, jestli na něj někdo čeká. Možná, že zachráníte život zloději, v extrému klidně vrahovi ... (Je jasné, že když vám onemocní přítel, kamarádka, maminka, syn, tak byste do záchrany šli po hlavě a vůbec nepřemýšleli - to je normální. Proto si myslím, že anonymní dárci si zaslouží ještě o level větší uznání.) Proto je anonymní dar života tak úžasný. Vy vlastně věříte tomu střípku dobra, které je v každém člověku. Doufáte, že vyléčený naloží se svým nově nabytým životem tak, aby šířil lásku dál.
Ve většině případů to tak nějak je. Pacient přehodnotí svůj život, své priority a začne se soustředit na důležité věci. Pak už není důležité, co začne dělat a jakým způsobem pomáhat. Někdo adoptuje opuštěné děti, někdo se přihlásí jako dobrovolník do útulku, někdo ,,jen" pošle DMS ... Na tom už nezáleží.

Je ale jednoduché obdivovat tyto lidi a moralizovat z pohodlí domova, schovaná za obrazovkou počítače. Proto můžu hrdě prohlásit, že já můžu s čistým svědomím kázat, protože jsem jedním z členů Českého Národního Registru Dárců Dřeně!
Už dlouho jsem toužila po registru, ale u nás v okolí prostě žádné centrum není. Na to jsme příliš malí.. Naštěstí studium v hlavním městě mi umožnilo navštívit Ústřední vojenskou nemocnici, kde nové dárce přijímají.
Nebudu tu popisovat odběr krve ani vyšetření či lékařskou prohlídku, na internetu je toho spousta a ochotný personál vám také vše vysvětlí.
Zatím ještě nenašli vhodného pacienta, komu bych mohla pomoci, ale je to běh na dlouhou trať. Třeba jednou někomu opravdu zachráním život :) Prozatím jsem dostala alespoň kartičku, asi abych se mohla chlubit :D


Chci na vás jen lehce apelovat, protože z celé ČR je:

POČET DÁRCŮ V ČNRDD: 70 018


Z 10 milionů. Docela bída. Dejme tomu, že z těch 10 milionů obyvatel odečteme 3 miliony důchodců, připočteme další 3 miliony dětí a nemocných, kteří jsou vyloučeni z dárcovství. Vyšlo okolo 4 milionů lidí, kteří nemají žádné překážky pro dárcovství. Z těch 4 milionů daruje 70 000 ... Už vidíte tu zoufalou situaci? A to jsem to shrnula jen v rámci naší republiky. Celosvětově je to ještě horší.

POČET DÁRCŮ V REGISTRECH SVĚTA: 29 483 179

Říkáte si, že dobrý? No, když je na nás na světe 7,5 miliardy... Opět pojďme trošku počítat. 700 miliónů lidí je podvyživených - ti vypadávají. Dalších 700 milionů trpí obezitou - opět škrtáme. A takto bych mohla pokračovat. Odečetli bychom děti, důchodce, nemocné i obyvatelé chudých zemí.
Vlastně výsledné číslo radši nechci vidět. Opravdu hrozné, jak jsou lidé lhostejní. Proto, prosím, pojďte do toho!


DÁRCI KRVE

Pokud si myslíte, že dřeň už je moc, tak darujte alespoň krev! Tou pomůžete taky! A opět můžu a mám právo vás tu prosit, protože už jsem na odběru byla. Mám krůpěj krve = kapku naděje :)


Jako motivace může sloužit cokoli. Někdo sám nebo v rodině zažil autonehodu a zjistil, co je důležité. Někdo chce slevu na daních. Někdo volno. Jiný chce zjistit svou krevní skupinu. Opět je ale důležitý onen krok na správnou cestu, ne které cesty na tu hlavní vedou.

Už dost přemlouvání, každý si to musí v hlavě probrat sám.Seznámila jsem vás se svými hrdiny (samozřejmě vůbec nezmiňuji lékaře, zdravotníky, hasiče, apod., kteří by si také zasloužili zmínit) a co je na tom nejlepší? Že tím hrdinou může být každý, i vy! :)


Zapiš se někomu do života!


Daruj krev, zachráníš život! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 25. března 2017 v 17:42 | Reagovat

Je pěkné že takhle pomáháš! :)

2 pavculky pavculky | Web | 25. března 2017 v 20:36 | Reagovat

Super, dobrých lidí není nikdy dost :)

3 Siginitou Siginitou | Web | 26. března 2017 v 12:06 | Reagovat

Je pěkné takhle pomáhat :)

4 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 28. března 2017 v 14:35 | Reagovat

Přítel pravidelně chodí dávat krev, už má stříbrnou medaili. Jsem na něj hrozně pyšná. Mě nechtěli, mám nízký tlak. Ale krví možnosti nekončí, člověk může pomáhat různě. :)

5 Reina-sun Reina-sun | Web | 30. března 2017 v 11:48 | Reagovat

[4]: Přítel je skvělý! Rozhodně si ho važ :) Samozřejmě, možností je nepřeberně, stačí si vybrat tu svojí :)

6 Natálie Natálie | Web | 3. dubna 2017 v 16:28 | Reagovat

já třeba nemůžu být dárcem ani jednoho.. na dřeň by mě nevzali, protože jsem alergická na jednu součást antibiotik.. a na krev mám až moc slabou imunitu a navíc bych to psychicky nedala.. mě to nedělá dobře už jenom vidět tu jehlu.. a teď jsem si vyjela i ty podmínky a krom toho, když bych to přežila vůbec to odebrání krve, tak si myslím, že by mě nevzali, protože já mám v sobě zárodek epilepsie.. taťka ji má.. takže nevím.. :D ale krev bych jít asi nemohla.. mě už jenom z toho teď bolí ruka.. zním asi hnusně a sobecky.. ale za to se snažím každý den alespoň někomu pomoct, abych se cítila dobře.. :) tohle přenechám větším odvážlivcům.. jako jsi ty. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama