Máme největší geopark!

7. srpna 2014 v 17:50 | Reina-sun |  Mapuji očima
Ano, v Mariánských Lázních se vyskytuje i jiné NEJ než je Zpívající fontána... a tím nej je největší geopark v ČR!


Geologický park se rozkládá v CHKO Slavkovský les v lesích přímo nad Goetheovým muzeem. Geoparkem vedou dvě stezky Goethova stezka a Metternichova, které nás zavedou mimo jiné na Kolonádu Lesního pramene a na spoustu vyhlídek (např. Duncanova, Karola,...).
Samotný park je určen pro pěší turisty, terén se hodí na poklidné vycházky s rodinou nebo pro toho, kdo hledá chvilku ticha a kousek přírody.


Samozřejmě cílem tohoto parku je vzdělávat v geologii, takže najdete 20 informačních cedulí o geologii (ano, opravdu o šutrech) ve Slavkovském lese a u každé cedule máte možnost prohlédnout si ukázky hornin, o kterých je na ceduli řeč. Další vzdělávací tabule se věnují květeně a zvířeně Slavkovského lesa.
Tak, výklad hoden turistického průvodce jsem si odbyla a teď moje dnešní vycházka ...


Vyšla jsem z práce a dala se k Lesnímu prameni, jednak kvůli kešce (Earth Cache Minerální prameny) a jjednak proto, že se mi pak dobře přechází do geoparku. Nedoporučuji těm, co tam nebyli - celou trasu totiž nejdete od 1 ale opačně od 20. A pokud budete rozhodnuti na cestě ,,sebrat" Earth Cache Czech Bavarian Geopark, budete v tom mít úplný guláš (mám takový pocit, že občas ty cedule nejdou vůbec podle čísel). Takže začátečníci, neberte si ze mě příklad, šupajděte na Mírové náměstí - Goethovo muzeum a odtud po šipečkách.
První, co jsem jakožto biolog zaregistrovala, byly kytky. Mařinka vonná, netykavka malokvětá, kuklík městský a ...ehm, no... Nějaké růžové cosi. Po odkvětu chmýří jako pampeliška, velká někdy 20 cm někdy metr. No co to jako je?! Na to mi odpověděla cedule, kterou jsem v zápětí potkala, tvrdila, že ta kytka je Věsenka nachová (Prenanthes purpurea). Tak jsem se naučila další kytku, nafotila jsem ji, ač neochotně pózovala. A odebrala vzorek do herbáře, abych vzorek zase ztratila. Ale já si pro ni dojdu!
Drobounké kvítky...

...po odkvětu odlétají...

...malé i obří rostlinky znovu vyrůstají.

A samozřejmě ještě zmíním kameny... Potkala jsem tam všechny možné horniny od čediče až po křemen (respektive od křemene po čedič, pokud jdete správně).

Rohovec (jaspis)

Občas ,,móžžno" narazit i na vodopád a přírodní hřbitůvek.

No a hemží se to tam brhlíky, datly a dalšími zviřátky. Takže pokud se ve zbývajícím prázdninovém čase ocitnete neblízku a počasí nebude vhod ke koupání, geopark vám nabídne příjemný relax, popřípadě unaví všetečné sourozence ;)

Geo, geo
Reina-sun
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 8. srpna 2014 v 17:52 | Reagovat

Nádherné fotky :) Měla bych se do něj někdy podívat, v Česku je krásně, na co pořád jezdit do ciziny :))

2 Choi Mari Choi Mari | Web | 9. srpna 2014 v 10:27 | Reagovat

Když jsem byla v Mariánkách na praxi, tak jsem ani netušila, že tam nějaký geopark je. A to jsme se spolužákem byli na praxi na správě CHKO. Jestli se do Mariánských Lázní ještě někdy podívám, budu si to tam muset pořádně projít.

3 Intuice Intuice | E-mail | Web | 21. srpna 2014 v 20:11 | Reagovat

V Mariánkách jsem byla jako dítě a pak asi předloni, ale o tomto parku nevím, Až se tam dostanu, jistě se po něm podívám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama