Masopustní sobota

9. března 2014 v 11:38 | Reina-sun |  Úplňkové nářky
Tak jsem si odbyla svou premiéru v masopustním průvodu. U nás se masopust nikdy neslavil, ale nedaleko v takové menší vesnici (i když tvrdí, že je to městys) se každoročně masopust slaví.

Můj úkol byl celkem prostý: sehnat si masku, projít s průvodem Chodovou Planou, stát na stanovištích a dávat dětem bonbónky. Říkala jsem si, že to bude pecka, ještě dostanu dvě stovky za výpomoc, prostě to bude skvělý... Ani snad nemusím rozepisovat, že jsem měla problém hned s prvním úkolem. Ono se to lehce řekne, sežeň/vyrob si masku. Ale jakou? Začala jsem hledat, jaké masky se vůbec hodí k masopustu. Našla jsem smrt, medvěda, slamáka, Židy, Turky,... Pro mě naprosto nepoužitelná informace. Pak jsem si řekla, no a co jako, vymysllím něco z domácích zdrojů. A šla jsem za věštkyni.
Jelikož bylo včera nádherně, přišlo dost lidí. A ty děti v úžasných kostýmech! Jednoznačně to u nás vahrál slamák a žabka. Slamák měl v ruce metlu ze suchý trávy, do děr v košili byla tráva taky zastrkaná a na hlavě starý slamák. Boží i tématický! A žabka byla roztomiloučká. Byla to malá holčička, tak tři roky. Celá byla v svítivě zeleném podomácku vyrobeném skoro-pytli a na hlavě nalepená žabčí očička.

Průvod se prošel od školy sídlištěm a dorazil za doprovodu hudby na nádvoří Staré Sladovny (jenom já si během průvodu zpívám s dechovkou Muziky, muziky a hrdě se nesu). A tam to teprve vypuklo! Se spolužáky jsem neměla domluvené stanoviště, tak jsem se rozhodla pendlovat. Sháněla jsem míčky, stavěla tlamy. Začínala jsem s Dorkou právě u klaunských tlam (jak se do nich hází míčky). Dori si ukořistila košík s bonbóny a já jsem chytala míčky. To mi byl čert dlužen! Byla jsem zplavená, takovou rozcvičku jsem nezažila! Naštěstí jsem si v tom našla grif a pak už jsem nemusela tolik běhat. (Ale stejně mě dneska bolí zadek a stehna!) Pak jsme dostali zmrzku, mojí první v letošním roce, a já se na chvíli připojila k třídní na shazování kuželek.
Když byl čas na sklízení věcí, některé děti jsme nemohli odehnat! Zvlášť ty zájemce o šerm! NIcméně jsme pak ještě chvilku poseděli a hurá na vlak! Cesta trvala asi pět minut, tak jsme si řekli, že příště jedeme na kole! :D

Takže nakonec se mi to vážně líbilo! Je to krásná tradice, ten masopust a co jsem viděla videa, kde dodržují původní zvyky - to je teprve něco! (Uznávám, některé ty zvyky jsou dost děsivé. Třeba židi s dlouhou stětkou by měli víc než naznačovat sex s dívkami, prý je to pak symbol plodnosti či co :D)

Plodné, maškarní dny!
Reina-sun
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daenerys Daenerys | Web | 11. března 2014 v 7:59 | Reagovat

To muselo být moc pěkné, já mám masopust hrozně ráda, sice jsem nikdy nechtěla žádnou masku, ale k průvodu jsem se vždycky tak nějak připletla :-D Ale hrozně se mi vždycky líbily ty kostýmy malých dětí.. to je prostě roztomiloučké

2 Vendy Vendy | Web | 15. března 2014 v 17:38 | Reagovat

U nás jsou lecjaké zvyky, ale masopustní průvod ne. To vidím akorát v televizi... a tys měla možnost účastnit se naživo, a navíc, sama jsi měla masku. Perfektní!

3 Amia Amia | Web | 5. května 2014 v 16:31 | Reagovat

Na masopustu jsem nikdy nebyla. Což je škoda, jak si čtu tvůj popis

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama