H1 Štětka s hroznem borůvčiček...modřenec

22. ledna 2014 v 21:37 | Reina-sun |  Otisky mých tlapek
Reina-sun se vrací k blogu jako spráskaná psí blecha!
A víš co? Chyběls mi, blogísku můj staro-nový, modroučký, úžasňoučký, ťuťu! Nejspíš jste si všimli drobného varování ve stylu DON´T FEED BEARS. Jde o to, že tento blog je mým útulným pokojíčkem už třetím rokem a lidé i jejich osobnosti se mění. Za svůj blog se nestydím, ani za ty žblepty i když... no opravdu doporučuji starší články nečíst, pokud si chcete uchovat zdravý rozum. Ovšem pokud už jste praštění či šílení, směle do toho :D
Vyrostla jsem, je ze mě takřka dosplák, už i ten řidičák mám...Ale je tu něco co nemám. Nemám nejmenší chuť ztratit fantazii jako ostatní plnoletí! (I když momentálně nemám energii na snění a zabývám se trapnými dospěláckými záležitostmi, strašně pořebuju vypnout, ale co už. Zítra odpoledne přijede starý, moudrý král, svou dceru vysvobodí z věže obrostlý mechem a vítej, inspirace!)

Za minulý rok jsem stihla úžasný herbář! A dnes mi z temných zákoutí mozkové kůry centrifugací a vzdušným vírem poslali myšlenku na jaro. Venku teplo, říkám si, jestli to počasí nezmagoří první jarní kytky. Co kdyby začly kvést už teď? No venku ještě zárodky nevidím, tak rozkvetla jedna alespoň na papíře. Představuji vám modro-fialovou štětku z mini nejedlých borůvčiček - Modřenec!

Asi jsem fakt cáklá. Kreslím kytku a nakonec si z toho udělám jednu z mnoha stran do kresleného herbáře! Hm, jak by řekl facebook: Ten pocit, když uděláte něco, co jste neplánovali.

Pro ty, kdo se chtějí něco nového dozvědět a nestačí jim pokochání mým úžasným dílem, tu mám pár informací, ať už z vlastní zkušenosti nebo z atlasu...(většinu najdete i přímo v obrázku...)
Modřenec (latinsky Muscari) je jednoděložná vytrválá a především jarní rostlinka. Patří do rodu Asparagaceae (asparagacé) neboli chřestovitých rostlin. Květenstvím je (laicky řečeno) jeden modro-fialový hrozínek, který se kládá z jednotlivých kulatých či oválných kvítků. V jednom kvítku se nachází 6 tyčinek (TEN - samčí pohl. orgán) a jeden pestík (TA - samičí p.o.). Základem pestíku je semeník, kde jsou uložena semena. Tyčinka se skládá z nitky a prašníku. (Nitka je to, co nese prašník). A v tomto případě je nitka srostlá s okvětní trubkou (prostě se stěnou květu). Plod je suchý a pukavý - tobolka. Listy má tento mmodrooký krasavec zelené, úzké a protáhlé a může mít uprostřed listu bílý proužek žilnatiny. U této rostlinky najdeme kořenovou modifikaci hlízu. Konkrétně cibulku se svazčitým kořenem (=homorhizie). Je to rostlina okrasná, ale najdete ji i na místech, kde nemá co dělat. Babi si neustále stěžuje, že se týhle blbý kytky snad nikdy nezbaví. Kvete v dubnu a (překvapivě) v květnu :)

Uff, tak vzdělávání máme za sebou a pokud jste došli až sem a baví vás hledat rozdíly, mrknetě se na stránku mého herbáře s modřencem a schválně: Jaký údaj mi tam chybí oproti odbornému výkladu výše? Poradím - zaměřte se na popisky jednotlivých částí rostliny :)

Nu, mé tlapky dotiskaly a doklapaly posledních pár vět, takže nezbývá než se tiše odplížit do snového světa...
...modré sny! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 23. ledna 2014 v 5:29 | Reagovat

Gratuluji, že máš řidičák, já bych ho taky chtěla, ale nějak jsem se k němu ještě neodhodlala. Taky jsem přemýšla nad kytkama, ale sníh už u nás předevčírem napadl a zatím na stejný brdo. Neotepluje se a neochlazuje.

2 Marit Marit | Web | 23. ledna 2014 v 15:47 | Reagovat

Herbář - to je moc pěkné. Ten pocit, kdy udělám něco, na co jsem ani předtím nepomyslela dobře znám. :) A v hlavičce blogu máš moc pěkný citát.
Marit

3 Hope Hope | Web | 23. ledna 2014 v 21:23 | Reagovat

Jedna moje kamarádka taky hrozně ráda sbírá kytky a dělá herbář :D
Gratuluju k tomu řidičáku :)

4 Veveliška Veveliška | Web | 28. ledna 2014 v 13:41 | Reagovat

Tuhle kytičku moc dobře znám často ji u nás vidím na trávníku před domem. Jinak gratuluji k řidičáku!
Veveliška

5 Akrim Akrim | E-mail | Web | 2. února 2014 v 10:42 | Reagovat

Ja mám herbár taký ten klasický so sušenými kvetinami a veľmi dobre si pamätám ako som sa na ňom namakala a aká som naň bola pyšná... Je mi hrozne ľúto vyhodiť ho.
Neviem, ktorý rozdiel máš na mysli, na obrázku nemáš spomenutý prašník?
A vodičák je super vec, ale na párty a podobne zásadne odmietam šoférovať.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama