Leden 2014

Liči, malý dinosaurus

25. ledna 2014 v 19:10 | Reina-sun |  Mapuji očima
Poprvé jsem toto čínské exotické ovoce ochutnala u kamarádky zeshora, jenže léta ubíhala a já zapomněla. Dlouho mne ale lákalo, znovu ho ochutnat a když bylo v jednom nejmenovaném -flandě jen za devět devadesát, musela jsem ho koupit :D

Než jsem se do něj pustila, fascinovaně jsem přejížděla konečky prstů po té zvláštní kůře, nemohla jsem se toho nabažit. Musela jsem u toho vypadat pěkně pošahaně, když jsem stála uprostřed pokoje, hladila liči a u toho téměř slintala. No, liči neslintalo.
Po oloupání divné slupky, vykoukla ještě divnější dužina, která ale překrásně voněla. Všude se píše, že voní po růžích, ale můj nos nedokázal tu vůni identifikovat jinak než jako příjemný počich. Ano, trochu růží s troškou muškátu a ještě něčeho. A chuť? Slaďounké potěšení.

(Ještě teď mi voní prsty, ke kterým každou chvilku čmuchám a nasávám...)


Pecka mne příjemně překvapila. Hladký povrch, barva kaštanů...Ale uvnitř žádná semínka, jen jedno jádro.

Jednou si liči vsadím do květináče. Vyroste mi z něj strom, ze kterého budu za horkých letních dní trhat osvěžující ovoce - jako v ráji :)
Měli jste někdy liči? Chutnalo?
Opojená,
Reina-sun

H1 Štětka s hroznem borůvčiček...modřenec

22. ledna 2014 v 21:37 | Reina-sun |  Otisky mých tlapek
Reina-sun se vrací k blogu jako spráskaná psí blecha!
A víš co? Chyběls mi, blogísku můj staro-nový, modroučký, úžasňoučký, ťuťu! Nejspíš jste si všimli drobného varování ve stylu DON´T FEED BEARS. Jde o to, že tento blog je mým útulným pokojíčkem už třetím rokem a lidé i jejich osobnosti se mění. Za svůj blog se nestydím, ani za ty žblepty i když... no opravdu doporučuji starší články nečíst, pokud si chcete uchovat zdravý rozum. Ovšem pokud už jste praštění či šílení, směle do toho :D
Vyrostla jsem, je ze mě takřka dosplák, už i ten řidičák mám...Ale je tu něco co nemám. Nemám nejmenší chuť ztratit fantazii jako ostatní plnoletí! (I když momentálně nemám energii na snění a zabývám se trapnými dospěláckými záležitostmi, strašně pořebuju vypnout, ale co už. Zítra odpoledne přijede starý, moudrý král, svou dceru vysvobodí z věže obrostlý mechem a vítej, inspirace!)

Za minulý rok jsem stihla úžasný herbář! A dnes mi z temných zákoutí mozkové kůry centrifugací a vzdušným vírem poslali myšlenku na jaro. Venku teplo, říkám si, jestli to počasí nezmagoří první jarní kytky. Co kdyby začly kvést už teď? No venku ještě zárodky nevidím, tak rozkvetla jedna alespoň na papíře. Představuji vám modro-fialovou štětku z mini nejedlých borůvčiček - Modřenec!

Asi jsem fakt cáklá. Kreslím kytku a nakonec si z toho udělám jednu z mnoha stran do kresleného herbáře! Hm, jak by řekl facebook: Ten pocit, když uděláte něco, co jste neplánovali.

Pro ty, kdo se chtějí něco nového dozvědět a nestačí jim pokochání mým úžasným dílem, tu mám pár informací, ať už z vlastní zkušenosti nebo z atlasu...(většinu najdete i přímo v obrázku...)
Modřenec (latinsky Muscari) je jednoděložná vytrválá a především jarní rostlinka. Patří do rodu Asparagaceae (asparagacé) neboli chřestovitých rostlin. Květenstvím je (laicky řečeno) jeden modro-fialový hrozínek, který se kládá z jednotlivých kulatých či oválných kvítků. V jednom kvítku se nachází 6 tyčinek (TEN - samčí pohl. orgán) a jeden pestík (TA - samičí p.o.). Základem pestíku je semeník, kde jsou uložena semena. Tyčinka se skládá z nitky a prašníku. (Nitka je to, co nese prašník). A v tomto případě je nitka srostlá s okvětní trubkou (prostě se stěnou květu). Plod je suchý a pukavý - tobolka. Listy má tento mmodrooký krasavec zelené, úzké a protáhlé a může mít uprostřed listu bílý proužek žilnatiny. U této rostlinky najdeme kořenovou modifikaci hlízu. Konkrétně cibulku se svazčitým kořenem (=homorhizie). Je to rostlina okrasná, ale najdete ji i na místech, kde nemá co dělat. Babi si neustále stěžuje, že se týhle blbý kytky snad nikdy nezbaví. Kvete v dubnu a (překvapivě) v květnu :)

Uff, tak vzdělávání máme za sebou a pokud jste došli až sem a baví vás hledat rozdíly, mrknetě se na stránku mého herbáře s modřencem a schválně: Jaký údaj mi tam chybí oproti odbornému výkladu výše? Poradím - zaměřte se na popisky jednotlivých částí rostliny :)

Nu, mé tlapky dotiskaly a doklapaly posledních pár vět, takže nezbývá než se tiše odplížit do snového světa...
...modré sny! :)